Ana içeriğe atla

Seninki Kaç Cm ?Kıyaslama, doğduğumuzdan itibaren hayatımıza giren bir davranıştır. Bir o kadar da yaşımız geçtikçe hoşlanmadığımız...

Bebeklik dönemi kıyaslamasına ise çocuğumuzun vesilesiyle karşı karşıya kalırız. Özellikle bir kaç anne toplandıysa çocukların kıyaslanması kaçınılmazdır.

- Benimki karnımda hiç rahat durmazdı, hep kıpırdardı. Seninki?
- Benimki 3.200 gr doğdu, seninki kaç kiloydu?
- Benimki şuan 82 cm, peki seninki kaç cm?

Sessizlik...

Bir de annelerin 'benimki', 'seninki' gibi kelimeleri kullanmasından hiç hoşlanmıyorum. O senin çoğun eminim ki bir ismi vardır. Neden çocuğu birey kısmından uzak tutuyorsunuz? İlk zamanlar da bende muhabbetin akışına kapılıp aynı kelimeleri kullanıyordum. Sonra Nil büyüdükçe acayip gelmeye başladı çünkü o artık bir bireydi, benim malım değil.

Bu kelimeler mesela bir araba için kullanılabilir ama bir insan için asla! hele ki çocuğunsa.

- Benim araba kilometre başına 35 kuruş yakıyor, Seninki ?

Böyle daha uygun olmadı mı sizce de?


Gelelim gençlik dönemine yani okul, yani 'komşunun çocuğu' dönemine.
Komşunun çocuğu ile senin notların itinayla kıyaslanır. Onun yaptıkları hep güzeldir...

- Bak komşunun çocuğuna matematikten 100 almış, sen daha 50 bile alamadın!

Ahh ne sinir bozucu, aşağılayıcı ve yanlış bir cümle. Ebeveynlerin yapmaması gereken davranışların başında geliyor kıyaslama. Bu cümleyi kullanarak çocuğunuzun psikolojisini rahatlıkla bozabilirsiniz.

Başka bir kıyaslama çeşidi de kendi kendimize yaptığımızdır.

- Falanca kişinin yüzüğü ne kadar güzel, bir de benimkine bak.

En tehlikeli ama günümüzün insanlarının devamlı yaptığı bir kıyaslama şekli. Sonra o kıyaslama hasetliğe, oradan da hırsa belki de kin' e dönüşüyor ve birer 'göre gör' canavarı olup çıkıyoruz.

Gördüğünüz gibi 'kıyaslama' adı altında hem çocuklarımıza, hem de kendimize zarar veriyoruz.
Bu kötü davranıştan her zaman uzak durmamız dileğiyle...


Beni Takip Edin
 © by siyahanne

Yorumlar

  1. Maalesef etrafimizda cogu insanda boyle elimden geldigince uzak duruyorum ama bitmiyorlar :)

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günlük süt ile yoğurt nasıl yapılır ?

Birçok yerde okuduğum ve gördüğüm kadarıyla günlük sütten yoğurt yapamayanların sayısı bir hayli fazla. Bende ilk denediğimde başarılı olamamıştım, sonra inat ettim ve tekrar denedim.
Meğerse birçok püf noktası varmış. Resimli olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.
 Yoğurt için, Sek günlük sütü tercih ettim

 Sütümüzü yoğurt için hazırlarken asla kaynatmıyoruz, Sütün sıcaklığı parmağımızı soktuğumuzda dayanabilecek ısıda olunca ocaktan alıyoruz. (Ilık ısıdan biraz daha sıcak)
Bir yemek kaşığı mayamızı küçük bir kâse de karıştırıyoruz. Burada dikkat edilmesi gerek nokta mayamız sulu yoğurt halinde değil koyu kıvamda olmalı. Mayalanacak sütümüzden azar azar mayamızın üzerine döküp kaynaşmasını sağlıyoruz. (4-5 kaşık kadar yeterli)
Sütü saracağımız örtünün üzerine koyuyoruz. Bunun nedeni mayayı döktüğümüzde bir yerden, başka bir yere taşırken sütümüzün çalkalanmaması.Mayamızı sütümüzün içine döküyoruz ve karıştırmıyoruz.Olduğu yerde tenceremizin kapağını kapatıp, üzerini de sıkıca örtüler ile ö…

Sürpriz Yumurtadan Müzik Aleti yapımı

Yapımı oldukça basit bir aktivite önerisi ile tekrar karşınızdayım. Yapacağımız müzik-ritim aletinin ismi marakas, bizim dilimizde ise çıkı çıkı :) Bu aleti yaparken ayrı, yaptıktan sonra ise ayrı eğlenebilirsiniz. Bir an önce çocuğunuzla güzel vakit geçirebilmeniz için, hemen malzemeleri yazıyorum.

Bir adet marakas yapımı için malzemelerimiz;


* 2 adet plastik kaşık
* 1 adet plastik sürpriz yumurta
* Bir tutam mercimek
* İnce bant
* Çeşitli süsler

Yapımı;
Mercimekleri, yumurtanın içerisine koyup kapatıyoruz. iki kaşığın arasına yumurtayı yerleştirip, kaşıkların bitiminden ve sapının en alt kısmından sıkı bir şekilde bantlıyoruz. Geri kaldı en keyifli işe yani süslemeye. Müzik aletinizin üzerine renkli etiketler yapıştırabilir, tuttuğunuz yerlere kurdele bağlayıp ses ile birlikte efektte verebilirsiniz.

İşte Marakas hazır, asıl eğlence şimdi başlıyor. ister eliniz de sallayarak, isterseniz de bir yere vurarak ritim eşliğinde çocuğunuzla bağıra bağıra şarkı söyleme zamanı :) Biz vurmak…

XP Matte Lip-gloss 101 / 102 / 103 numara

XP markasını son günlerde sıkça duyar olduk. Bence bu kadar popüler olmasının sebebi de boşa değil gibime geliyor:)
Bu marka ile tanışmam üçlü kaş farı ile oldu ve hali hazırda devam etmekte.
Son favori ürünlerim ise mat gloss lar. Ben bu kadar kalıcı bir ruj koleksiyonu görmedim...
Benim elimde 101, 102 ve 103 renkleri var.
101 numara pembe alt tonlu nude rengi. Günlük olarak En çok bu rengi kullanıyorum ve mat yapısı olsa da tam bir yaz rengi .
102 numara kahve alt tonlu nude rengi ve her renk kombine uyuyor. Kurtarıcı bir mat gloss.
103 numara ise daha koyu kahve bu günlük kullanıma çok uygun değil, tabii kişiye göre değişir ama ben günlük kullanmadım :)
Fiyatı 7.5₺ ve fiyatına göre çok fazla hakkını veriyor. Gün içinde asla çıkmıyor, makyajı temizlerken bile uğraştırıyor. Bu seri nin iki rengi daha var biri bordo, diğeri ise mürdüm. Ben koyu bulduğum için şimdilik onları tercih etmedim. Eğer görürseniz bir şans vermenizi öneririm. 
Sevgiler... 


Beni Takip Edin İnstagramFacebookTwitter © by…