Ana içeriğe atla

Lütfen Benimle Alay Etme !


Geçtiğimiz hafta sevgili Gülşah Önen'in bloğuna konuk yazar oldum. Sizinle de o yazıyı paylaşmak istedim, keyifli okumalar. Sevgiler...


Çocukların gerçek hayatla yüzleşmeye başladığı yer okuldur. Orada ailesinden uzak, sadece arkadaşlarıyla başbaşa kalır ve bazen çocuklar arasında hoş olmayan davranışlar olur.
Aslında hepimiz okul döneminde yaşamışızdır. Çalışkan olana ‘inek’, dersleri kötü olana ‘tembel teneke’, gözlüklü olana ‘dörtgöz’ lakapları hemen yapıştırılır. Belki biz de bu kelimeleri kullanarak arkadaşlarımızla dalga geçtik belkide dalga geçildik…

Kendimden örnek vermem gerekirse; Ben, dişlerim yüzünden dalga geçilen kısımdaydım. Gece uyurken dilimi dişlerimin arkasına koyarak ileri itilmesime sebep olmuştum. Zamanla daha belirgin hale getirip böylelikle ‘Dişlek’ grubuna girmiştim.

Okulda ayrı, mahallede ayrı dalga geçiliyordum. Bakkala gittiğimde bütün çocuklar etrafımı sarar ‘dişlek tavşan’ gibi cümleler kurar, devamlı tekrarlayıp gülerlerdi. Taki ben bakkaldan eve dönene kadar. Ne kadar üzülürdüm, eve gidince hıçkıra hıçkıra ağlardım annemde bu halime üzülür kimler benimle dalga geçtiyse tek tek annelerine gider konuşurdu.
Daha sonra annem ve babam bu halime üzülerek bana ‘tel tedavisi’ uygulatmaya karar verdiler. Bu kararı bana söylediklerinde bu seferde dişlerimde tel var diye benimle dalga geçecekler diye ağladığımı çok iyi hatırlıyorum.  Sonra tam 7 yıl boyunca tel kullandım ve dümdüz dişlere sahip oldum. Benim şansım da buydu, en azından düzeltilebilir bir kusurum vardı.
Tam tersi de olabilirdi…

Çocuklarımıza insanlarla dalga geçmenin ne kadar kötü bir şey olduğunu, onlara acı verdiğini ve eğer birinin kusuru varsa onu yüzüne vurmaması gerektiğini anlatmalıyız. Daha doğrusu dalga geçilen ne ise onun kusur değil o insanın bir özelliği olarak kabul etmesini benimsetmeliyiz.

Eğer dalga geçilen çocuğunuz ise, ‘Boşver, seni kıskanıyorlar ondan seninle uğraşıyorlar’ demenin  de yanlış bir şey olduğunu okumuştum. Bence de bu cümle çocuğunuzu baştan savdığınızı gösteren bir cümledir. Eğer öyle bir durum varsa çocuğunuzla oturup dalga geçilen konunun ne olduğunu? Eğer telafi olabilecek bir şey varsa, elinizden geleni yapacağınızı anlatıp çocuğunuza güven sağlayabilirsiniz. Okul içindeyse öğretmeniyle konuşarak. Çocuğunuzu hedef göstermeden, genel olarak sınıftaki çocukları bilgilendirmesini sağlayabilirsiniz.

Böyle durumlarda lütfen ‘çocuk onlar, olur öyle’ , ‘büyüyünce yapmazlar’ gibi yanlış yanılgılara kapılmayın ve unutmayın ki yetişkinliğin temelleri, çocukluk döneminde atılır.


Beni Takip Edin
 © by siyahanne

Yorumlar

 1. Daha dün oğlumun ödev konusuydu alay malesef cocuklar acımasız ama ailelerde bir okadar acımasız �� tam yarama parmak basmış bu konu oğlundan örnekleme yapmak istemiyorum teyzem meme kanseri göğsü alındı protez kullanıyor oğlumun ameliyatına geldiginde acele çıkmış evden yakası geniş bluz giymiş biz farketmedik tabiki teyzem olarak görüyorum o benim teyzem kadınlara meme olarak
  bakmıyorum hasta yakınlarının teyzeme baktıklarını anlayınca bide konuşmaya başlayınca teyzemde farketti ne bozuldu ne yakasını düzeltti kadınların yanına gitti 2kadına yakasına açtı protezini ve diğer memesini gösterdi umarım başınıza gelmez utanılacak bişeyin yok benim dedi o geldi aklıma yazını okurken egitim önce aileden baslasın zaten eğitimli ailede çocuk nasıl davranıldıysa öyle büyüyeceginden ekstra bir eğitime konuya dikkat çekmeye gerek yok diye düşünüyorum

  YanıtlaSil
 2. Daha dün oğlumun ödev konusuydu alay malesef cocuklar acımasız ama ailelerde bir okadar acımasız �� tam yarama parmak basmış bu konu oğlundan örnekleme yapmak istemiyorum teyzem meme kanseri göğsü alındı protez kullanıyor oğlumun ameliyatına geldiginde acele çıkmış evden yakası geniş bluz giymiş biz farketmedik tabiki teyzem olarak görüyorum o benim teyzem kadınlara meme olarak
  bakmıyorum hasta yakınlarının teyzeme baktıklarını anlayınca bide konuşmaya başlayınca teyzemde farketti ne bozuldu ne yakasını düzeltti kadınların yanına gitti 2kadına yakasına açtı protezini ve diğer memesini gösterdi umarım başınıza gelmez utanılacak bişeyin yok benim dedi o geldi aklıma yazını okurken egitim önce aileden baslasın zaten eğitimli ailede çocuk nasıl davranıldıysa öyle büyüyeceginden ekstra bir eğitime konuya dikkat çekmeye gerek yok diye düşünüyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanlarımız maalesef ki çok acımasız olabiliyor. Yaşça büyük kişilerin bunu yapması hiç affedilemeyecek bir durum olduğu kadar düzeltilemeyecek derece de ilerlemiş bir huy daha doğrusu cahillik bence. Çocukların okul dönemine kadar eğitimi ailededir, eğer aileler temelleri sağlam attıysalar. Bunun meyvelerini zaten toplarlar yorum için teşekkürler.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günlük süt ile yoğurt nasıl yapılır ?

Birçok yerde okuduğum ve gördüğüm kadarıyla günlük sütten yoğurt yapamayanların sayısı bir hayli fazla. Bende ilk denediğimde başarılı olamamıştım, sonra inat ettim ve tekrar denedim.
Meğerse birçok püf noktası varmış. Resimli olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.
 Yoğurt için, Sek günlük sütü tercih ettim

 Sütümüzü yoğurt için hazırlarken asla kaynatmıyoruz, Sütün sıcaklığı parmağımızı soktuğumuzda dayanabilecek ısıda olunca ocaktan alıyoruz. (Ilık ısıdan biraz daha sıcak)
Bir yemek kaşığı mayamızı küçük bir kâse de karıştırıyoruz. Burada dikkat edilmesi gerek nokta mayamız sulu yoğurt halinde değil koyu kıvamda olmalı. Mayalanacak sütümüzden azar azar mayamızın üzerine döküp kaynaşmasını sağlıyoruz. (4-5 kaşık kadar yeterli)
Sütü saracağımız örtünün üzerine koyuyoruz. Bunun nedeni mayayı döktüğümüzde bir yerden, başka bir yere taşırken sütümüzün çalkalanmaması.Mayamızı sütümüzün içine döküyoruz ve karıştırmıyoruz.Olduğu yerde tenceremizin kapağını kapatıp, üzerini de sıkıca örtüler ile ö…

Cold-Mix burun acıcı damla deneyimimiz

Reklamları çıktığından beri birçok kişinin merak ettiği, acaba işe yarıyor mu ? nasıl bir şey ? diye sorup soruşturduğu bir ürün oldu Cold-Mix

Geçtiğimiz günlerde de eşimin ve kızımın hastalanması nedeniyle aldık.
İçeriğinde mentol, reçine ve alkol bulundurmuyor, bu nedenle güvenilir bir ürün oldu benim için.
Bir damlası bile gayet etkili oluyor. Özellikle de her yere kokusu dağılmıyor, sadece damlattığınız yerde kokusunu alıyorsunuz.Cilde sürülmemesi konusunda dikkat edilmeli, sadece yastığa ve giysi üzerine bir kaç damla dökülmeli.Günde 3-4 defa kullanılabiliyor.

Ben hasta olmadığım halde denedim, ferahlatıcı bir etkisi var ve rahat nefes alınması konusunda kesinlikle işe yarıyor diyebilirim. Sonuç olarak önerebileceğim bir ürün.
Not:Bu bir reklam değildir.

Sürpriz Yumurtadan Müzik Aleti yapımı

Yapımı oldukça basit bir aktivite önerisi ile tekrar karşınızdayım. Yapacağımız müzik-ritim aletinin ismi marakas, bizim dilimizde ise çıkı çıkı :) Bu aleti yaparken ayrı, yaptıktan sonra ise ayrı eğlenebilirsiniz. Bir an önce çocuğunuzla güzel vakit geçirebilmeniz için, hemen malzemeleri yazıyorum.

Bir adet marakas yapımı için malzemelerimiz;


* 2 adet plastik kaşık
* 1 adet plastik sürpriz yumurta
* Bir tutam mercimek
* İnce bant
* Çeşitli süsler

Yapımı;
Mercimekleri, yumurtanın içerisine koyup kapatıyoruz. iki kaşığın arasına yumurtayı yerleştirip, kaşıkların bitiminden ve sapının en alt kısmından sıkı bir şekilde bantlıyoruz. Geri kaldı en keyifli işe yani süslemeye. Müzik aletinizin üzerine renkli etiketler yapıştırabilir, tuttuğunuz yerlere kurdele bağlayıp ses ile birlikte efektte verebilirsiniz.

İşte Marakas hazır, asıl eğlence şimdi başlıyor. ister eliniz de sallayarak, isterseniz de bir yere vurarak ritim eşliğinde çocuğunuzla bağıra bağıra şarkı söyleme zamanı :) Biz vurmak…