Ana içeriğe atla

okudum & yorumluyorum

                                                           Adem Güneş / Annelik SanatıBen tabii ki bir kitap eleştirmeni değilim sadece fikirlerimi yazmak, kitabı yorumlamak ve bu kitabı edinmek isteyenler için ufak bilgiler vermek istedim. Bunu da belirtmek isterim :)

Öncelikle kitapta geçen 'Annelik en zor meslektir' cümlesi. Bu tarz düşünceye, söylemlere çok karşı olduğumu daha önceki yazımda da belirtmiştim ve hâlâ da inat ediyorum annelik bir 'Meslek' değildir !
 Diğer cümle ise ' Her olayı değerlendirirken ve planlarken çocuğunu ve eşini ilk sırada hesap etmelidir. Böyle olmadığı müddetçe çocuk, anne açısından hayatı zorlaştıran bir yük olarak görülebilir.
Bu cümle 'Annenin kendini tanıma rehberi' başlığı altında geçiyor. Zaten anneler çocuğuna öncelik verir ama 'Her' olayda anne kendini ikinci değil hatta üçüncü plana atarsa o annenin psikolojisi ne olacak. Elbette ki annenin de öncelik olarak yapması gereken kişisel işleri vardır.

Bir cümlede ise çelişki var. Sayın yazarımız bir örnek vermiş, bir aile borç batağına düşmüş, eve devamlı ihbar mektupları geliyormuş ve kadında çocuğunu bırakıp çalışmak zorunda kalmış. Yazarımız ise 'Az ile yetinmek, aile içinde sevgi ve ilginin kaybolmasından çok daha iyidir' yorumunu yapmış.
Evet yeri geldiğinde az yetinilebilir ama verilen örnekte az yetinecek bir durum yok ki zaten aile batmış durumda ve bu örneğe bu yorum olmamış diye düşünüyorum.

Yazarımızdan çok güzel bir cümle 'Hiçbir insan başkasının 'malı' değildir.' 'Benim çocuğum değil mi? İstediğimi yaparım!'  diye kaba bir mantık sergilemeye hakkı yoktur.
Diğer güzel cümlemiz ise 'Anne bağımlı olduğu çocuktan kopmadıkça ve annesinin kendi üzerindeki gölgesinden kurtulmadıkça çocuğuna tarafsız bir gözle bakamaz ve onun özelliklerini keşfedemez.
Son olarak, kesinlikle yapılması gereken ciddi bir aktivite yani 'istişare' konusunu ele alan yazarın bunu önermesi çok güzel olmuş. Araştırıp, uygulanması gereken bir toplantı.

Kitap ile ilgili kısa notlarım, yorum ve düşüncelerim bu kadar. Eğer bu konular hakkında düşünceleriniz varsa, sizde kitabı okuduysanız yorumunuzu almak isterim.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günlük süt ile yoğurt nasıl yapılır ?

Birçok yerde okuduğum ve gördüğüm kadarıyla günlük sütten yoğurt yapamayanların sayısı bir hayli fazla. Bende ilk denediğimde başarılı olamamıştım, sonra inat ettim ve tekrar denedim.
Meğerse birçok püf noktası varmış. Resimli olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.
 Yoğurt için, Sek günlük sütü tercih ettim

 Sütümüzü yoğurt için hazırlarken asla kaynatmıyoruz, Sütün sıcaklığı parmağımızı soktuğumuzda dayanabilecek ısıda olunca ocaktan alıyoruz. (Ilık ısıdan biraz daha sıcak)
Bir yemek kaşığı mayamızı küçük bir kâse de karıştırıyoruz. Burada dikkat edilmesi gerek nokta mayamız sulu yoğurt halinde değil koyu kıvamda olmalı. Mayalanacak sütümüzden azar azar mayamızın üzerine döküp kaynaşmasını sağlıyoruz. (4-5 kaşık kadar yeterli)
Sütü saracağımız örtünün üzerine koyuyoruz. Bunun nedeni mayayı döktüğümüzde bir yerden, başka bir yere taşırken sütümüzün çalkalanmaması.Mayamızı sütümüzün içine döküyoruz ve karıştırmıyoruz.Olduğu yerde tenceremizin kapağını kapatıp, üzerini de sıkıca örtüler ile ö…

Cold-Mix burun acıcı damla deneyimimiz

Reklamları çıktığından beri birçok kişinin merak ettiği, acaba işe yarıyor mu ? nasıl bir şey ? diye sorup soruşturduğu bir ürün oldu Cold-Mix

Geçtiğimiz günlerde de eşimin ve kızımın hastalanması nedeniyle aldık.
İçeriğinde mentol, reçine ve alkol bulundurmuyor, bu nedenle güvenilir bir ürün oldu benim için.
Bir damlası bile gayet etkili oluyor. Özellikle de her yere kokusu dağılmıyor, sadece damlattığınız yerde kokusunu alıyorsunuz.Cilde sürülmemesi konusunda dikkat edilmeli, sadece yastığa ve giysi üzerine bir kaç damla dökülmeli.Günde 3-4 defa kullanılabiliyor.

Ben hasta olmadığım halde denedim, ferahlatıcı bir etkisi var ve rahat nefes alınması konusunda kesinlikle işe yarıyor diyebilirim. Sonuç olarak önerebileceğim bir ürün.
Not:Bu bir reklam değildir.

Sürpriz Yumurtadan Müzik Aleti yapımı

Yapımı oldukça basit bir aktivite önerisi ile tekrar karşınızdayım. Yapacağımız müzik-ritim aletinin ismi marakas, bizim dilimizde ise çıkı çıkı :) Bu aleti yaparken ayrı, yaptıktan sonra ise ayrı eğlenebilirsiniz. Bir an önce çocuğunuzla güzel vakit geçirebilmeniz için, hemen malzemeleri yazıyorum.

Bir adet marakas yapımı için malzemelerimiz;


* 2 adet plastik kaşık
* 1 adet plastik sürpriz yumurta
* Bir tutam mercimek
* İnce bant
* Çeşitli süsler

Yapımı;
Mercimekleri, yumurtanın içerisine koyup kapatıyoruz. iki kaşığın arasına yumurtayı yerleştirip, kaşıkların bitiminden ve sapının en alt kısmından sıkı bir şekilde bantlıyoruz. Geri kaldı en keyifli işe yani süslemeye. Müzik aletinizin üzerine renkli etiketler yapıştırabilir, tuttuğunuz yerlere kurdele bağlayıp ses ile birlikte efektte verebilirsiniz.

İşte Marakas hazır, asıl eğlence şimdi başlıyor. ister eliniz de sallayarak, isterseniz de bir yere vurarak ritim eşliğinde çocuğunuzla bağıra bağıra şarkı söyleme zamanı :) Biz vurmak…