Ana içeriğe atla

okudum & yorumluyorum

                                                           Adem Güneş / Annelik SanatıBen tabii ki bir kitap eleştirmeni değilim sadece fikirlerimi yazmak, kitabı yorumlamak ve bu kitabı edinmek isteyenler için ufak bilgiler vermek istedim. Bunu da belirtmek isterim :)

Öncelikle kitapta geçen 'Annelik en zor meslektir' cümlesi. Bu tarz düşünceye, söylemlere çok karşı olduğumu daha önceki yazımda da belirtmiştim ve hâlâ da inat ediyorum annelik bir 'Meslek' değildir !
 Diğer cümle ise ' Her olayı değerlendirirken ve planlarken çocuğunu ve eşini ilk sırada hesap etmelidir. Böyle olmadığı müddetçe çocuk, anne açısından hayatı zorlaştıran bir yük olarak görülebilir.
Bu cümle 'Annenin kendini tanıma rehberi' başlığı altında geçiyor. Zaten anneler çocuğuna öncelik verir ama 'Her' olayda anne kendini ikinci değil hatta üçüncü plana atarsa o annenin psikolojisi ne olacak. Elbette ki annenin de öncelik olarak yapması gereken kişisel işleri vardır.

Bir cümlede ise çelişki var. Sayın yazarımız bir örnek vermiş, bir aile borç batağına düşmüş, eve devamlı ihbar mektupları geliyormuş ve kadında çocuğunu bırakıp çalışmak zorunda kalmış. Yazarımız ise 'Az ile yetinmek, aile içinde sevgi ve ilginin kaybolmasından çok daha iyidir' yorumunu yapmış.
Evet yeri geldiğinde az yetinilebilir ama verilen örnekte az yetinecek bir durum yok ki zaten aile batmış durumda ve bu örneğe bu yorum olmamış diye düşünüyorum.

Yazarımızdan çok güzel bir cümle 'Hiçbir insan başkasının 'malı' değildir.' 'Benim çocuğum değil mi? İstediğimi yaparım!'  diye kaba bir mantık sergilemeye hakkı yoktur.
Diğer güzel cümlemiz ise 'Anne bağımlı olduğu çocuktan kopmadıkça ve annesinin kendi üzerindeki gölgesinden kurtulmadıkça çocuğuna tarafsız bir gözle bakamaz ve onun özelliklerini keşfedemez.
Son olarak, kesinlikle yapılması gereken ciddi bir aktivite yani 'istişare' konusunu ele alan yazarın bunu önermesi çok güzel olmuş. Araştırıp, uygulanması gereken bir toplantı.

Kitap ile ilgili kısa notlarım, yorum ve düşüncelerim bu kadar. Eğer bu konular hakkında düşünceleriniz varsa, sizde kitabı okuduysanız yorumunuzu almak isterim.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

XP Matte Lip-gloss 101 / 102 / 103 numara

XP markasını son günlerde sıkça duyar olduk. Bence bu kadar popüler olmasının sebebi de boşa değil gibime geliyor:)
Bu marka ile tanışmam üçlü kaş farı ile oldu ve hali hazırda devam etmekte.
Son favori ürünlerim ise mat gloss lar. Ben bu kadar kalıcı bir ruj koleksiyonu görmedim...
Benim elimde 101, 102 ve 103 renkleri var.
101 numara pembe alt tonlu nude rengi. Günlük olarak En çok bu rengi kullanıyorum ve mat yapısı olsa da tam bir yaz rengi .
102 numara kahve alt tonlu nude rengi ve her renk kombine uyuyor. Kurtarıcı bir mat gloss.
103 numara ise daha koyu kahve bu günlük kullanıma çok uygun değil, tabii kişiye göre değişir ama ben günlük kullanmadım :)
Fiyatı 7.5₺ ve fiyatına göre çok fazla hakkını veriyor. Gün içinde asla çıkmıyor, makyajı temizlerken bile uğraştırıyor. Bu seri nin iki rengi daha var biri bordo, diğeri ise mürdüm. Ben koyu bulduğum için şimdilik onları tercih etmedim. Eğer görürseniz bir şans vermenizi öneririm. 
Sevgiler... 


Beni Takip Edin İnstagramFacebookTwitter © by…

Pastel Matte Serisi / 553 Chocolate Yorumu

Pastel'in yeni serisi Pro Fashion Matte adıyla piyasa çıktı. Ben bu seriden 553 numaralı Chocolate rengini seçtim. Renk gerçekten muhteşem tam benim sevdiğim gibi Nude tonlarına uyacak şekilde olmuş. Yapısı ve rengi dudağa vermesi de güzel ama ben matlık adına pek tatmin olmadım diyebilirim. Açıkçası Golden Rose Velvet Matte rujlarınla yarışamaz diye düşünüyorum. Yapısı bence yarı saten'e kaçıyor. 
Ürünün tanıtım yazısı ise şu şekilde;
'Pürüzsüz ve mat görünüşüyle şıklığı, birbirinden farklı renk seçeneğiyle yılın trendlerini yakalayın.
Tek sürüşte yoğun renk veren ince ve hafif formülüyle gerçek kadife etkisini dudaklarınızda hissedin!'

Kısacası ambalaj, renk verme güzel ama matlık konusunda sınıfta kaldı benim için.


Sizde bu seriden kullandıysanız yorumlarınızı paylaşmanızı dilerim...

Beni Takip Edin PinterestFacebookTwitter© by siyahanne

Sürpriz Yumurtadan Müzik Aleti yapımı

Yapımı oldukça basit bir aktivite önerisi ile tekrar karşınızdayım. Yapacağımız müzik-ritim aletinin ismi marakas, bizim dilimizde ise çıkı çıkı :) Bu aleti yaparken ayrı, yaptıktan sonra ise ayrı eğlenebilirsiniz. Bir an önce çocuğunuzla güzel vakit geçirebilmeniz için, hemen malzemeleri yazıyorum.

Bir adet marakas yapımı için malzemelerimiz;


* 2 adet plastik kaşık
* 1 adet plastik sürpriz yumurta
* Bir tutam mercimek
* İnce bant
* Çeşitli süsler

Yapımı;
Mercimekleri, yumurtanın içerisine koyup kapatıyoruz. iki kaşığın arasına yumurtayı yerleştirip, kaşıkların bitiminden ve sapının en alt kısmından sıkı bir şekilde bantlıyoruz. Geri kaldı en keyifli işe yani süslemeye. Müzik aletinizin üzerine renkli etiketler yapıştırabilir, tuttuğunuz yerlere kurdele bağlayıp ses ile birlikte efektte verebilirsiniz.

İşte Marakas hazır, asıl eğlence şimdi başlıyor. ister eliniz de sallayarak, isterseniz de bir yere vurarak ritim eşliğinde çocuğunuzla bağıra bağıra şarkı söyleme zamanı :) Biz vurmak…