okudum & yorumluyorum

                                                           Adem Güneş / Annelik SanatıBen tabii ki bir kitap eleştirmeni değilim sadece fikirlerimi yazmak, kitabı yorumlamak ve bu kitabı edinmek isteyenler için ufak bilgiler vermek istedim. Bunu da belirtmek isterim :)

Öncelikle kitapta geçen 'Annelik en zor meslektir' cümlesi. Bu tarz düşünceye, söylemlere çok karşı olduğumu daha önceki yazımda da belirtmiştim ve hâlâ da inat ediyorum annelik bir 'Meslek' değildir !
 Diğer cümle ise ' Her olayı değerlendirirken ve planlarken çocuğunu ve eşini ilk sırada hesap etmelidir. Böyle olmadığı müddetçe çocuk, anne açısından hayatı zorlaştıran bir yük olarak görülebilir.
Bu cümle 'Annenin kendini tanıma rehberi' başlığı altında geçiyor. Zaten anneler çocuğuna öncelik verir ama 'Her' olayda anne kendini ikinci değil hatta üçüncü plana atarsa o annenin psikolojisi ne olacak. Elbette ki annenin de öncelik olarak yapması gereken kişisel işleri vardır.

Bir cümlede ise çelişki var. Sayın yazarımız bir örnek vermiş, bir aile borç batağına düşmüş, eve devamlı ihbar mektupları geliyormuş ve kadında çocuğunu bırakıp çalışmak zorunda kalmış. Yazarımız ise 'Az ile yetinmek, aile içinde sevgi ve ilginin kaybolmasından çok daha iyidir' yorumunu yapmış.
Evet yeri geldiğinde az yetinilebilir ama verilen örnekte az yetinecek bir durum yok ki zaten aile batmış durumda ve bu örneğe bu yorum olmamış diye düşünüyorum.

Yazarımızdan çok güzel bir cümle 'Hiçbir insan başkasının 'malı' değildir.' 'Benim çocuğum değil mi? İstediğimi yaparım!'  diye kaba bir mantık sergilemeye hakkı yoktur.
Diğer güzel cümlemiz ise 'Anne bağımlı olduğu çocuktan kopmadıkça ve annesinin kendi üzerindeki gölgesinden kurtulmadıkça çocuğuna tarafsız bir gözle bakamaz ve onun özelliklerini keşfedemez.
Son olarak, kesinlikle yapılması gereken ciddi bir aktivite yani 'istişare' konusunu ele alan yazarın bunu önermesi çok güzel olmuş. Araştırıp, uygulanması gereken bir toplantı.

Kitap ile ilgili kısa notlarım, yorum ve düşüncelerim bu kadar. Eğer bu konular hakkında düşünceleriniz varsa, sizde kitabı okuduysanız yorumunuzu almak isterim.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günlük süt ile yoğurt nasıl yapılır ?

Cold-Mix burun acıcı damla deneyimimiz

Sürpriz Yumurtadan Müzik Aleti yapımı