Ana içeriğe atla

Bu çocuk kime benziyor ?Bebek daha dünyaya gelir gelmez; burnu babasına benziyor, yüz şekli aynı sen, boyu uzun olacak sanki, sizde de esmer tenli hiç yok ama...
Gibi sinir bozucu cümle öbekleri havada uçuşur durur. Sizde lohusa yatağınızda sinir olduğunuzla kalırsınız. Ayrıca bu yorumlardan da ömür boyu kurtulamazsınız, bizim insanımız eleştirmeyi, yorum yapmayı çok sevdiğinden maalesef ki bunları hep duyacağız.
Bir de bana yapılan yorum var ki illallah geldi, sanki herkes ağız birliği yapmış gibi.

- Erkek mi çocuğun ?
- Hayır Kız
- Aaaa aynı erkeğe benziyor. Demek ki bunun arkası erkek çocuğu.
- !??!!??
Teyze eleştiriyi bitirdi de, olmayan ikinci çocuğumun cinsiyetini belirledi.

Tamam, yine anlıyorum fiziksel olarak çocuğu anne- baba ya benzetilmesini. Bazı çocuklar gerçekten benzeyebiliyor ama çocuğu 'kişilik' olarak birilerine benzetmek kadar yanlış bir şey yok.

'Bu çocuğun annesi babası çok sakin insanlar, o nasıl öyle yaramaz olmuş acaba? Dedesi biraz fena biriymiş, aslında dayısı da biraz hayta kesin ondan kapmış bir şeyler...'

Bir kişi de demiyor ki, 'İllaki birine mi benzemesi lazım, o artık bir birey onun da kişiliği demek ki bu şekilde olacak. Hem daha küçük ileriki zamanlarda anca kişiliği oturacak'
Bu cümleyi kursalar, hem bu kadar kafa yormayacaklar kişilik analizine, hem de konu kapanacak gidecek
ama olur mu ?
Olmaz !

Bir de çocuğun yaşıtları ile kıyaslanması var. 'Bizimki yürümeye başladı bile, sizinki daha emekliyor mu?' 'bilmem kimin çocuğu kilolu, seninki çıta gibi aynı yaştalar ama, demek ki senin daha çok yemek yedirmen lazım'

Bu cümleleri duyanlar cevap olarak 'Sana ne !' diye haykırmayı hep istemiştir fakat, kimseyi kırmama kuralı ağır basıp susmuştur, susmuşuzdur.
Yazarken bile sinir olunan bu konuşmalar hayatımız da yaşanan ve yaşanacakların kısa bir özetidir. Konuşmaların listesi ise dilediğinizce uzatılabilir.
'Milletin ağzı torba değil ki büzesin' Atasözünü söyleten bir sürü insanlar, insanlarımız hiç bitmeyecek.
İster gülümseyip duymamazlıktan gelirsiniz, isterseniz de ağzınızı açıp gözünüzü kapayıp ne varsa içinizde söylersiniz. Orası size kalmış.


Yorumlar

 1. Siyahhhh Anneeee:))))

  Seni MİM'ledimmmm:) Cevap MiM'i yazını beklemekteyimmm:) Sevgilerimleee;
  http://birdelininpembedefteri.blogspot.com.tr/2014/06/bir-mim-klasigi.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) teşekkür ederim. Yazmasan haberim olmazdı sanırım. Mim yazısı gecikebilir yalnız onu da belirteyim. Birkaç proje peşinde koşuyorum ;)

   Sil
 2. Çok doğru olmuş hakikaten. Ama susmamak lazım aslında. Onlar bizi kırıyor ayıp olmuyor da biz söyleyince mi ayıp oluyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte işin sinir bozucu tarafı da bu :( Cevap verince hemen haksız duruma düşüp, agresif insan oluyoruz. Sanki onlar bizi sinir etmemiş gibi.

   Sil
 3. Hay yaşayın hislerime ne güzel tercüman olmuşsunuz :) Sanırım teyzelerin, akrabaların ve bilumum insanların bu varsayımları hiç bitmeyecek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet kendimizi alıştırmamız lazım bu tarz insanlara :) çünkü hiç biteceklermiş gibi görünmüyor.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günlük süt ile yoğurt nasıl yapılır ?

Birçok yerde okuduğum ve gördüğüm kadarıyla günlük sütten yoğurt yapamayanların sayısı bir hayli fazla. Bende ilk denediğimde başarılı olamamıştım, sonra inat ettim ve tekrar denedim.
Meğerse birçok püf noktası varmış. Resimli olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.
 Yoğurt için, Sek günlük sütü tercih ettim

 Sütümüzü yoğurt için hazırlarken asla kaynatmıyoruz, Sütün sıcaklığı parmağımızı soktuğumuzda dayanabilecek ısıda olunca ocaktan alıyoruz. (Ilık ısıdan biraz daha sıcak)
Bir yemek kaşığı mayamızı küçük bir kâse de karıştırıyoruz. Burada dikkat edilmesi gerek nokta mayamız sulu yoğurt halinde değil koyu kıvamda olmalı. Mayalanacak sütümüzden azar azar mayamızın üzerine döküp kaynaşmasını sağlıyoruz. (4-5 kaşık kadar yeterli)
Sütü saracağımız örtünün üzerine koyuyoruz. Bunun nedeni mayayı döktüğümüzde bir yerden, başka bir yere taşırken sütümüzün çalkalanmaması.Mayamızı sütümüzün içine döküyoruz ve karıştırmıyoruz.Olduğu yerde tenceremizin kapağını kapatıp, üzerini de sıkıca örtüler ile ö…

Cold-Mix burun acıcı damla deneyimimiz

Reklamları çıktığından beri birçok kişinin merak ettiği, acaba işe yarıyor mu ? nasıl bir şey ? diye sorup soruşturduğu bir ürün oldu Cold-Mix

Geçtiğimiz günlerde de eşimin ve kızımın hastalanması nedeniyle aldık.
İçeriğinde mentol, reçine ve alkol bulundurmuyor, bu nedenle güvenilir bir ürün oldu benim için.
Bir damlası bile gayet etkili oluyor. Özellikle de her yere kokusu dağılmıyor, sadece damlattığınız yerde kokusunu alıyorsunuz.Cilde sürülmemesi konusunda dikkat edilmeli, sadece yastığa ve giysi üzerine bir kaç damla dökülmeli.Günde 3-4 defa kullanılabiliyor.

Ben hasta olmadığım halde denedim, ferahlatıcı bir etkisi var ve rahat nefes alınması konusunda kesinlikle işe yarıyor diyebilirim. Sonuç olarak önerebileceğim bir ürün.
Not:Bu bir reklam değildir.

Sürpriz Yumurtadan Müzik Aleti yapımı

Yapımı oldukça basit bir aktivite önerisi ile tekrar karşınızdayım. Yapacağımız müzik-ritim aletinin ismi marakas, bizim dilimizde ise çıkı çıkı :) Bu aleti yaparken ayrı, yaptıktan sonra ise ayrı eğlenebilirsiniz. Bir an önce çocuğunuzla güzel vakit geçirebilmeniz için, hemen malzemeleri yazıyorum.

Bir adet marakas yapımı için malzemelerimiz;


* 2 adet plastik kaşık
* 1 adet plastik sürpriz yumurta
* Bir tutam mercimek
* İnce bant
* Çeşitli süsler

Yapımı;
Mercimekleri, yumurtanın içerisine koyup kapatıyoruz. iki kaşığın arasına yumurtayı yerleştirip, kaşıkların bitiminden ve sapının en alt kısmından sıkı bir şekilde bantlıyoruz. Geri kaldı en keyifli işe yani süslemeye. Müzik aletinizin üzerine renkli etiketler yapıştırabilir, tuttuğunuz yerlere kurdele bağlayıp ses ile birlikte efektte verebilirsiniz.

İşte Marakas hazır, asıl eğlence şimdi başlıyor. ister eliniz de sallayarak, isterseniz de bir yere vurarak ritim eşliğinde çocuğunuzla bağıra bağıra şarkı söyleme zamanı :) Biz vurmak…