Ana içeriğe atla

Benden de bir 'iş' dökme

Dün akşam sevgili Şebnem yani nam-ı diğer 'Manyak Annenin paylaştığı yazıyı okuduğumda, içim titredi çünkü yazdığı yazının birçok cümlesinde kendimi de gördüm. Yazıyı Buradan okuyabilirsiniz.

Ve bende bu konu hakkında bir şeyler yazmak istiyorum.
Benim için işsizlik iki 'ye ayrılıyor. şöyle ki;

Nil'den önce;

Yoğun çalışma dönemi ardından birden kendimi 'işsiz' olarak buldum. Başlarda 'dinleneyim' olarak başlayan bu eylem sonrasında eve kapanıp depresyona girmeye kadar gitti özellikle de çevre faktörünün etkili olduğu bu dönemim ağır laflarla ve iğnelemelerle dolu.
'Diploması olanları da görüyoruz iş bulamıyorlar' ve özellikle bana hitaben söylenen 'Sen daha iş bulamadın mı?' (Buradaki 'daha' ya dikkatinizi çekmek istiyorum) gibi.
Yok, dediğim de ise 'sen iş beğenmiyorsun galiba' demeleri saçma eleştiriden başka birşey değildi oysaki. Bir sürü sertifika, eğitim, okumuşluk, ful tecrübe e bırak da az buçuk ayırayım.

Tabi bu arada gittiğim hepsi birbirinden saçma, tıpkısının aynısı iş görüşmeleri var. Cv'de adresimi yazmama rağmen çağırıp 'Aaa siz bizim firmaya uzak oturuyorsunuz' deyip görüşmeyi bitirenler. Çalışma isteğimi anlattığım da 'Niye bu kadar çalışmaya heveslisiniz?' diye sorulan 'Benim de eşim çok çalışmak istedi, iş buldu beni bıraktı' deyip eşinle beni kıyaslayan insancıklar ve daha niceleri...

Sonra Hamileliğimle zaten yitirmiş olduğum iş bulma umudum tamamen yok oldu.

Nil'den sonra;

Doğum, lohusalık, alışma dönemi derken çalışmak kelimesini düşünemedim bile, tabiki bu sırada birbirinden enteresan yorumlar yinede bitmedi gitti.
Mesela;
'Çalışıp ne yapacaksın, bak senin işin ayağına geldi' 'Artık senin işin, kızın' gibi.
Sayın, anneliği 'iş' olarak gören zihniyet! Ben anne olmak için bir yerlere cv gönderdiğimi hatırlamıyorum. Annelik görevleri vardır evet ama bunlar 'iş' değildir. İşi daha çok beyninle, Anneliği ise kalbin ve ruhunla hissedip uygularsın. Bunu ayırt edip cümle kurmak sana kalmış tabii.

Şuan da içimdeki çalışma dürtüsünü bastıramıyorum, çünkü ben bu değilim. Benim bilgi üretmem gerekli. Sadece evde olup çocuk, temizlik, yemek üçgeninde sıkışmak bana göre değil. Kendimi ve alanımı devamlı geliştirmek, çocuğuma maddi, manevi kaliteli şeyler vermek istiyorum. Ayrıca başaracağıma da inanıyorum.

Moralimizi bozanlar, aslında bilmiyorlar ki 'İşsizlik en ağır iştir' özelikle de bizim gibi üretmek isteyen, amaçları olan anneler için.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günlük süt ile yoğurt nasıl yapılır ?

Birçok yerde okuduğum ve gördüğüm kadarıyla günlük sütten yoğurt yapamayanların sayısı bir hayli fazla. Bende ilk denediğimde başarılı olamamıştım, sonra inat ettim ve tekrar denedim.
Meğerse birçok püf noktası varmış. Resimli olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.
 Yoğurt için, Sek günlük sütü tercih ettim

 Sütümüzü yoğurt için hazırlarken asla kaynatmıyoruz, Sütün sıcaklığı parmağımızı soktuğumuzda dayanabilecek ısıda olunca ocaktan alıyoruz. (Ilık ısıdan biraz daha sıcak)
Bir yemek kaşığı mayamızı küçük bir kâse de karıştırıyoruz. Burada dikkat edilmesi gerek nokta mayamız sulu yoğurt halinde değil koyu kıvamda olmalı. Mayalanacak sütümüzden azar azar mayamızın üzerine döküp kaynaşmasını sağlıyoruz. (4-5 kaşık kadar yeterli)
Sütü saracağımız örtünün üzerine koyuyoruz. Bunun nedeni mayayı döktüğümüzde bir yerden, başka bir yere taşırken sütümüzün çalkalanmaması.Mayamızı sütümüzün içine döküyoruz ve karıştırmıyoruz.Olduğu yerde tenceremizin kapağını kapatıp, üzerini de sıkıca örtüler ile ö…

Sürpriz Yumurtadan Müzik Aleti yapımı

Yapımı oldukça basit bir aktivite önerisi ile tekrar karşınızdayım. Yapacağımız müzik-ritim aletinin ismi marakas, bizim dilimizde ise çıkı çıkı :) Bu aleti yaparken ayrı, yaptıktan sonra ise ayrı eğlenebilirsiniz. Bir an önce çocuğunuzla güzel vakit geçirebilmeniz için, hemen malzemeleri yazıyorum.

Bir adet marakas yapımı için malzemelerimiz;


* 2 adet plastik kaşık
* 1 adet plastik sürpriz yumurta
* Bir tutam mercimek
* İnce bant
* Çeşitli süsler

Yapımı;
Mercimekleri, yumurtanın içerisine koyup kapatıyoruz. iki kaşığın arasına yumurtayı yerleştirip, kaşıkların bitiminden ve sapının en alt kısmından sıkı bir şekilde bantlıyoruz. Geri kaldı en keyifli işe yani süslemeye. Müzik aletinizin üzerine renkli etiketler yapıştırabilir, tuttuğunuz yerlere kurdele bağlayıp ses ile birlikte efektte verebilirsiniz.

İşte Marakas hazır, asıl eğlence şimdi başlıyor. ister eliniz de sallayarak, isterseniz de bir yere vurarak ritim eşliğinde çocuğunuzla bağıra bağıra şarkı söyleme zamanı :) Biz vurmak…

Cold-Mix burun acıcı damla deneyimimiz

Reklamları çıktığından beri birçok kişinin merak ettiği, acaba işe yarıyor mu ? nasıl bir şey ? diye sorup soruşturduğu bir ürün oldu Cold-Mix

Geçtiğimiz günlerde de eşimin ve kızımın hastalanması nedeniyle aldık.
İçeriğinde mentol, reçine ve alkol bulundurmuyor, bu nedenle güvenilir bir ürün oldu benim için.
Bir damlası bile gayet etkili oluyor. Özellikle de her yere kokusu dağılmıyor, sadece damlattığınız yerde kokusunu alıyorsunuz.Cilde sürülmemesi konusunda dikkat edilmeli, sadece yastığa ve giysi üzerine bir kaç damla dökülmeli.Günde 3-4 defa kullanılabiliyor.

Ben hasta olmadığım halde denedim, ferahlatıcı bir etkisi var ve rahat nefes alınması konusunda kesinlikle işe yarıyor diyebilirim. Sonuç olarak önerebileceğim bir ürün.
Not:Bu bir reklam değildir.