Ana içeriğe atla

Bir Gecede Google İle Emzik Bırakma


Her farklı eğitim hikayemizde olduğu gibi, emzik bırakma hikayemizde de yine enteresanlığı elimizden bırakmadık :)

Kene ile tuvalet eğitimi, odun ile başkasının malını almama eğitiminin ardından Google ile emzik bırakma eğitimi ile devam ettik ve bunu da atlattık.

Evet bir gece de kızım emziği bıraktı, nasıl başardığıma gelirsek.
Uyku saati geldiğinde kızımla yatağa yattık, sonra anlatmaya başladım. Emzik emerse dişlerinin yamulabileceğini, benimde küçükken dişlerimin yamuk olduğu ve dişlerime tel takmak zorunda olduğumu...

Dinledi, bir sürü soru sordu ve cevapladım. Aradan zaman geçti, emziğini istemeye başladı. Olayı kavrayamadığını anladım çünkü çocuk ne diş teli görmüştü, ne de yamuk diş. Bunları bilmediği için de gözünde canlandıramadı tabii.
O anda aklıma geldi ve kızıma 'istersen, çok emzik emdiğinde dişlerin nasıl yamuk olur bakabiliriz' dedim ve kabul etti.

Hemen Google amcaya 'yamuk dişler' diye arama yaptırıp görselleri açtım. Baktı, soru sordu, şaşırdı derken konuyu bu sefer anladı. En azından neden emzik bırakması gerektiğini, ona zarar verebileceğini anladı. Gayet medeni olarak karşıladı ve tam dört gündür emzik lafı edilmiyor. Özellikle mikrop kapmasından çok korkuyordum. Sonunda bunu da atlattık.

Zafer benimdir :)Beni Takip Edin
 © by siyahanne

Yorumlar

 1. gözün aydın en zorlarından biridir hayatımız kaydı erken dönemde bıraktırdığım için :)

  YanıtlaSil
 2. Maşallah, güzel bilgiler depoluyorum bu sayfalarla, bazısı de hiç emzik almamasından dert yanıyor, bakalım inşallah tüm eğitimler kolaylıkla gerçekleşir bu dönemlerde^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emzik vermeyin hiç bence :) sonra bıraktırmak da mesele oluyor maalesef

   Sil
  2. Önce zorla emziğe alıştırmaya çalışıyoruz, sonrada bıraktırmak için uğraşıyoruz çok ironik aslında :) ama o anda yapmamız gerekenleri yapıyoruz. Başlarda emziğin faydasını da es geçmemek gerek :)

   Sil
 3. Uyku eğitimi şehir efsanesi artık benim için.. Vazgeçtim! Emziği ne zaman bırakırız bilmem :) Uyursa belki :D Halim yok ;)
  İlginç bir yöntem olmuş, Darısı başımıza diyelim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uyku eğitimini hiç denemedim çünkü, kızımla uyumak bana çok iyi geliyor :) ileride zaten bol bol bizden ayrı odasında kalacak, küçükken bari yanımda olsun. İnşallah tüm eğitimleri kolaylıkla halledersiniz. :)

   Sil
 4. Tebrik ediyorum, bizim en büyük sorunumuz emzik. Anlıyor dediğimi ama yapcak istemiyor. Hazır değil diye zorlamıyorum. Daha 22 aylık yaza bırakır heralde diye ümit ediyorum.

  YanıtlaSil
 5. Tebrik ediyorum, bizim en büyük sorunumuz emzik. Anlıyor dediğimi ama yapcak istemiyor. Hazır değil diye zorlamıyorum. Daha 22 aylık yaza bırakır heralde diye ümit ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende şimdiye kadar zorlamadım ama artık 3 yaşında olacak kesin bırakması gerekiyordu. Bırakır tabii, az daha zaman ver tatlı Ali Baran'a

   Sil
 6. 4 yasindaki kizim 3. Çocugum ama emzik ve tuvalet konularinda cok inatci. Bu yöntemi deneyeyim tuvalette video izle5mek filan ise yaramadi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önce anlatın, sonra resimleri gösterin direk resimleri gösterirseniz ters tepki yapabilir. Önemli olan korkutmadan bıraktırmak.

   Sil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günlük süt ile yoğurt nasıl yapılır ?

Birçok yerde okuduğum ve gördüğüm kadarıyla günlük sütten yoğurt yapamayanların sayısı bir hayli fazla. Bende ilk denediğimde başarılı olamamıştım, sonra inat ettim ve tekrar denedim.
Meğerse birçok püf noktası varmış. Resimli olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.
 Yoğurt için, Sek günlük sütü tercih ettim

 Sütümüzü yoğurt için hazırlarken asla kaynatmıyoruz, Sütün sıcaklığı parmağımızı soktuğumuzda dayanabilecek ısıda olunca ocaktan alıyoruz. (Ilık ısıdan biraz daha sıcak)
Bir yemek kaşığı mayamızı küçük bir kâse de karıştırıyoruz. Burada dikkat edilmesi gerek nokta mayamız sulu yoğurt halinde değil koyu kıvamda olmalı. Mayalanacak sütümüzden azar azar mayamızın üzerine döküp kaynaşmasını sağlıyoruz. (4-5 kaşık kadar yeterli)
Sütü saracağımız örtünün üzerine koyuyoruz. Bunun nedeni mayayı döktüğümüzde bir yerden, başka bir yere taşırken sütümüzün çalkalanmaması.Mayamızı sütümüzün içine döküyoruz ve karıştırmıyoruz.Olduğu yerde tenceremizin kapağını kapatıp, üzerini de sıkıca örtüler ile ö…

Cold-Mix burun acıcı damla deneyimimiz

Reklamları çıktığından beri birçok kişinin merak ettiği, acaba işe yarıyor mu ? nasıl bir şey ? diye sorup soruşturduğu bir ürün oldu Cold-Mix

Geçtiğimiz günlerde de eşimin ve kızımın hastalanması nedeniyle aldık.
İçeriğinde mentol, reçine ve alkol bulundurmuyor, bu nedenle güvenilir bir ürün oldu benim için.
Bir damlası bile gayet etkili oluyor. Özellikle de her yere kokusu dağılmıyor, sadece damlattığınız yerde kokusunu alıyorsunuz.Cilde sürülmemesi konusunda dikkat edilmeli, sadece yastığa ve giysi üzerine bir kaç damla dökülmeli.Günde 3-4 defa kullanılabiliyor.

Ben hasta olmadığım halde denedim, ferahlatıcı bir etkisi var ve rahat nefes alınması konusunda kesinlikle işe yarıyor diyebilirim. Sonuç olarak önerebileceğim bir ürün.
Not:Bu bir reklam değildir.

Sürpriz Yumurtadan Müzik Aleti yapımı

Yapımı oldukça basit bir aktivite önerisi ile tekrar karşınızdayım. Yapacağımız müzik-ritim aletinin ismi marakas, bizim dilimizde ise çıkı çıkı :) Bu aleti yaparken ayrı, yaptıktan sonra ise ayrı eğlenebilirsiniz. Bir an önce çocuğunuzla güzel vakit geçirebilmeniz için, hemen malzemeleri yazıyorum.

Bir adet marakas yapımı için malzemelerimiz;


* 2 adet plastik kaşık
* 1 adet plastik sürpriz yumurta
* Bir tutam mercimek
* İnce bant
* Çeşitli süsler

Yapımı;
Mercimekleri, yumurtanın içerisine koyup kapatıyoruz. iki kaşığın arasına yumurtayı yerleştirip, kaşıkların bitiminden ve sapının en alt kısmından sıkı bir şekilde bantlıyoruz. Geri kaldı en keyifli işe yani süslemeye. Müzik aletinizin üzerine renkli etiketler yapıştırabilir, tuttuğunuz yerlere kurdele bağlayıp ses ile birlikte efektte verebilirsiniz.

İşte Marakas hazır, asıl eğlence şimdi başlıyor. ister eliniz de sallayarak, isterseniz de bir yere vurarak ritim eşliğinde çocuğunuzla bağıra bağıra şarkı söyleme zamanı :) Biz vurmak…