Ana içeriğe atla

Kız çocuğu nasıl yetiştirilir? / Fatih R. CivelekoğluFatih Civelekoğlu kitabında bebek hazırlıkları ile başlayıp, çocukluk dönemlerini ise 0-2 yaş, 3-6 yaş, 7-11 yaş olarak üçe ayırıp beden, kişilik, zihin ve manevi yönden gruplandırmış yazılarını.
Örneklerle zenginleştirililen, kısa ve önemli notlara yer verilmesi en hoşuma giden yönü oldu.

Bazı düşünceler benimkilerle uyuşmadığı için katılmadığım alanlar da oldu açıkçası. Tabii bu durumlar her kitapta ve her kişide farklılıklar gösterebiliyor. Okunması gereken kitaplar arasında yer almalı.

Kitaptan bazı bölümleri sizle paylaşıyorum;

İlk aylarda beslenmeden sonra zihin gelişimini olumlu olarak etkileyen ilk faktör müziktir. Müzik dinleyen bebekler daha çabuk büyürler ve stresten daha hızlı arınırlar. algılama yetenekleri gelişir.

......

Bebekler, uzun süre farklı objelere baktıklarında onları sayarlar. Oysa ebeveynler, onların objelerin renkleri ve biçimleriyle ilgilendiğini zannederler. Beş aylık bir bebek bile değişik objeler arasında aynı biçime sahip olanları ayırabilir.
......

Kızınızla birlikte geceyi, gündüzü, yıldızları, kuşları seyredin. Bütün bu varlıları Allah'ın bize gönderdiğini, bizim için yarattığını anlatın.

......

Sınav evresindeki çocukların çevresel faktörler yüzünden aşırı stres altında olduğu anlaşıldı. Çocukların başarılı olmasını isteyen anne-babalar çocuklarda anksiyeteye sebep oluyor.

......

Erkeklerle, kız çocuklarının öğrenme biçimleri birbirinden farklıdır. Kız çocuklar, daha çok iyi aydınlatılmış ortamlarda, masa başında çalışmayı tercih ediyorlar. Ayrıca daha düzenli olmak istiyorlar. Erkek çocuklar ise sesli ortamları seviyor, hatta ders çalışırken müzik dinlemek istiyorlar.
Kız çocukları tek başlarına ders çalışmayı tercih ediyorlar. Erkeklerse grup çalışmalarında başarılı oluyorlar. Kız çocukları genellikle akşam saatlerinde ders çalışmayı seviyor. Kız çocukları, erkeklere göre daha yüksek notlar alıyor ve sözelde başarılı oluyor.


Yorumlar

 1. bu kıtabın bır anne ıcın çok faydalı olacağını dusunuyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülseren Hanım, dediğiniz gibi edinilmesi gereken bir kitap. Tavsiye ederim. Yakında burada yorumunu yaptığım kitapları çekilişle dağıtacağım Takipte kalın :)

   Sil
 2. adsız olarak cıkmıs ama ben gulseren gulserenozkursun@GMAİL.COM

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günlük süt ile yoğurt nasıl yapılır ?

Birçok yerde okuduğum ve gördüğüm kadarıyla günlük sütten yoğurt yapamayanların sayısı bir hayli fazla. Bende ilk denediğimde başarılı olamamıştım, sonra inat ettim ve tekrar denedim.
Meğerse birçok püf noktası varmış. Resimli olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.
 Yoğurt için, Sek günlük sütü tercih ettim

 Sütümüzü yoğurt için hazırlarken asla kaynatmıyoruz, Sütün sıcaklığı parmağımızı soktuğumuzda dayanabilecek ısıda olunca ocaktan alıyoruz. (Ilık ısıdan biraz daha sıcak)
Bir yemek kaşığı mayamızı küçük bir kâse de karıştırıyoruz. Burada dikkat edilmesi gerek nokta mayamız sulu yoğurt halinde değil koyu kıvamda olmalı. Mayalanacak sütümüzden azar azar mayamızın üzerine döküp kaynaşmasını sağlıyoruz. (4-5 kaşık kadar yeterli)
Sütü saracağımız örtünün üzerine koyuyoruz. Bunun nedeni mayayı döktüğümüzde bir yerden, başka bir yere taşırken sütümüzün çalkalanmaması.Mayamızı sütümüzün içine döküyoruz ve karıştırmıyoruz.Olduğu yerde tenceremizin kapağını kapatıp, üzerini de sıkıca örtüler ile ö…

Sürpriz Yumurtadan Müzik Aleti yapımı

Yapımı oldukça basit bir aktivite önerisi ile tekrar karşınızdayım. Yapacağımız müzik-ritim aletinin ismi marakas, bizim dilimizde ise çıkı çıkı :) Bu aleti yaparken ayrı, yaptıktan sonra ise ayrı eğlenebilirsiniz. Bir an önce çocuğunuzla güzel vakit geçirebilmeniz için, hemen malzemeleri yazıyorum.

Bir adet marakas yapımı için malzemelerimiz;


* 2 adet plastik kaşık
* 1 adet plastik sürpriz yumurta
* Bir tutam mercimek
* İnce bant
* Çeşitli süsler

Yapımı;
Mercimekleri, yumurtanın içerisine koyup kapatıyoruz. iki kaşığın arasına yumurtayı yerleştirip, kaşıkların bitiminden ve sapının en alt kısmından sıkı bir şekilde bantlıyoruz. Geri kaldı en keyifli işe yani süslemeye. Müzik aletinizin üzerine renkli etiketler yapıştırabilir, tuttuğunuz yerlere kurdele bağlayıp ses ile birlikte efektte verebilirsiniz.

İşte Marakas hazır, asıl eğlence şimdi başlıyor. ister eliniz de sallayarak, isterseniz de bir yere vurarak ritim eşliğinde çocuğunuzla bağıra bağıra şarkı söyleme zamanı :) Biz vurmak…

XP Matte Lip-gloss 101 / 102 / 103 numara

XP markasını son günlerde sıkça duyar olduk. Bence bu kadar popüler olmasının sebebi de boşa değil gibime geliyor:)
Bu marka ile tanışmam üçlü kaş farı ile oldu ve hali hazırda devam etmekte.
Son favori ürünlerim ise mat gloss lar. Ben bu kadar kalıcı bir ruj koleksiyonu görmedim...
Benim elimde 101, 102 ve 103 renkleri var.
101 numara pembe alt tonlu nude rengi. Günlük olarak En çok bu rengi kullanıyorum ve mat yapısı olsa da tam bir yaz rengi .
102 numara kahve alt tonlu nude rengi ve her renk kombine uyuyor. Kurtarıcı bir mat gloss.
103 numara ise daha koyu kahve bu günlük kullanıma çok uygun değil, tabii kişiye göre değişir ama ben günlük kullanmadım :)
Fiyatı 7.5₺ ve fiyatına göre çok fazla hakkını veriyor. Gün içinde asla çıkmıyor, makyajı temizlerken bile uğraştırıyor. Bu seri nin iki rengi daha var biri bordo, diğeri ise mürdüm. Ben koyu bulduğum için şimdilik onları tercih etmedim. Eğer görürseniz bir şans vermenizi öneririm. 
Sevgiler... 


Beni Takip Edin İnstagramFacebookTwitter © by…