Ana içeriğe atla

özür dilerim kızım ama...Bir çocuğu dünyaya getirip onu hayata hazırlamak, doğruyu yanlışı göstermek tüm anne-babaların başlıca görevidir. Bunun için herkes kendi bildiği, öğrendiği yöntemleri yada doğru olan hangisi ise onu titizlikle çocuğuna uygulamaya çalışır.
Bende, bana ''bağımlı'' değil, ''bağlı'' bir çocuk yetiştirmeyi. İleride kendi ayakları üzerinde durabilen, kendine güvenen bir çocuk yetiştirmeyi umut ediyor ve uğraşıyorum.
Bu düşüncemin yerleşmesinde öncelik olarak kitapların etkisi var daha sonra da çevremde gördüğüm ''bağımlı'' çocukların.
Ana düşünce olarak ''Çocuklarınızın etrafını keşfetmesine izin verin, yapacağı ve yapabileceği şeyleri kendiniz üstlenmeyin.''

Bu ne kadar zor olsa da, yapmamız gerekiyor.Çünkü biz çocuğumuzu, kişiliğini ve geleceğini düşünen bireyleriz.

Benim hissettiklerim, uyguladıklarım ve kızıma mesaj listem ise şöyle;

* Canım kızım geçen gün parkta çimenlerin üzerine düştün, kaldırmam için biraz ağladın ben ise içim sızlayarak ve ''hadi yapabilirsin'' umuduyla karşında öylece dikildim bunun için senden özür dilerim kızım ama sana hayatın boyunca illaki düşüşler yaşayacağını ve bunların üstesinden gelip sapasağlam tekrar ayağa kalkman gerektiğini öğretmek istedim.

* Yolda giderken zorda olsa elini bıraktım biraz şaşırdın ve bakakaldın sonra hızlıca yürümeye başladın çok hoşuna gitti elini bıraktığım için özür dilerim kızım ama hayatın ve yaşamanın tadına varıp tek başına ''özgürlüğün'' farkına varmanı ve onun ne kadar mukaddes bir şey olup Atamız'dan bize kalan nadide bir miras olduğunu anlatmak istedim.

* Koltuğa çıkmak için sen debelenirken ''Hadi kızım bunu da yaparsın'' sözünü içimden tekrar tekrar hırsla söyleyip, sadece sana baktığım için özür dilerim kızım ama koltuğa kendi başına çıktığında ki o gülümsemen...
İnsanın kendi başına bir şeyler başarmasının ne kadar gurur verici bir şey olduğunu öğretmek istedim.

* Öğlen yemeğinde yemeğini yemeyip, üstüne üstlük bardaktaki ayranı ayağınla vurup dökünce, tepsiyi önünden kaldırıp sana iyice acıkıncaya dek yemek vermediğim için özür dilerim kızım ama sana hayatın önüne tepsi ile sunduğu fırsatları tepmemen, geri çevirdiğin fırsatlara ise mücadele edersen sahip olabileceğini öğretmek istedim.

* Misafirliğe gittiğimiz yerde, sehpanın üzerindeki bibloyu eline aldın ve sana sesimi yükselttim özür dilerim kızım ama sana başkanın malında gözünün olmamasını, kendi elindekilerle onur duymanı istedim.

işte böyle kızım hayat insanlara çok şey yaşatıyor ve bunları öğretmek benim sana olan görevim. sadece şunu bilmeni isterim ki bu olaylar olurken nasıl yanındaysam ve gerçekten yardıma ihtiyacın olduğunda hemen yanında bitivereceksem. Ömrüm yettiğince her zaman yanında olacağım...

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günlük süt ile yoğurt nasıl yapılır ?

Birçok yerde okuduğum ve gördüğüm kadarıyla günlük sütten yoğurt yapamayanların sayısı bir hayli fazla. Bende ilk denediğimde başarılı olamamıştım, sonra inat ettim ve tekrar denedim.
Meğerse birçok püf noktası varmış. Resimli olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.
 Yoğurt için, Sek günlük sütü tercih ettim

 Sütümüzü yoğurt için hazırlarken asla kaynatmıyoruz, Sütün sıcaklığı parmağımızı soktuğumuzda dayanabilecek ısıda olunca ocaktan alıyoruz. (Ilık ısıdan biraz daha sıcak)
Bir yemek kaşığı mayamızı küçük bir kâse de karıştırıyoruz. Burada dikkat edilmesi gerek nokta mayamız sulu yoğurt halinde değil koyu kıvamda olmalı. Mayalanacak sütümüzden azar azar mayamızın üzerine döküp kaynaşmasını sağlıyoruz. (4-5 kaşık kadar yeterli)
Sütü saracağımız örtünün üzerine koyuyoruz. Bunun nedeni mayayı döktüğümüzde bir yerden, başka bir yere taşırken sütümüzün çalkalanmaması.Mayamızı sütümüzün içine döküyoruz ve karıştırmıyoruz.Olduğu yerde tenceremizin kapağını kapatıp, üzerini de sıkıca örtüler ile ö…

Sürpriz Yumurtadan Müzik Aleti yapımı

Yapımı oldukça basit bir aktivite önerisi ile tekrar karşınızdayım. Yapacağımız müzik-ritim aletinin ismi marakas, bizim dilimizde ise çıkı çıkı :) Bu aleti yaparken ayrı, yaptıktan sonra ise ayrı eğlenebilirsiniz. Bir an önce çocuğunuzla güzel vakit geçirebilmeniz için, hemen malzemeleri yazıyorum.

Bir adet marakas yapımı için malzemelerimiz;


* 2 adet plastik kaşık
* 1 adet plastik sürpriz yumurta
* Bir tutam mercimek
* İnce bant
* Çeşitli süsler

Yapımı;
Mercimekleri, yumurtanın içerisine koyup kapatıyoruz. iki kaşığın arasına yumurtayı yerleştirip, kaşıkların bitiminden ve sapının en alt kısmından sıkı bir şekilde bantlıyoruz. Geri kaldı en keyifli işe yani süslemeye. Müzik aletinizin üzerine renkli etiketler yapıştırabilir, tuttuğunuz yerlere kurdele bağlayıp ses ile birlikte efektte verebilirsiniz.

İşte Marakas hazır, asıl eğlence şimdi başlıyor. ister eliniz de sallayarak, isterseniz de bir yere vurarak ritim eşliğinde çocuğunuzla bağıra bağıra şarkı söyleme zamanı :) Biz vurmak…

Cold-Mix burun acıcı damla deneyimimiz

Reklamları çıktığından beri birçok kişinin merak ettiği, acaba işe yarıyor mu ? nasıl bir şey ? diye sorup soruşturduğu bir ürün oldu Cold-Mix

Geçtiğimiz günlerde de eşimin ve kızımın hastalanması nedeniyle aldık.
İçeriğinde mentol, reçine ve alkol bulundurmuyor, bu nedenle güvenilir bir ürün oldu benim için.
Bir damlası bile gayet etkili oluyor. Özellikle de her yere kokusu dağılmıyor, sadece damlattığınız yerde kokusunu alıyorsunuz.Cilde sürülmemesi konusunda dikkat edilmeli, sadece yastığa ve giysi üzerine bir kaç damla dökülmeli.Günde 3-4 defa kullanılabiliyor.

Ben hasta olmadığım halde denedim, ferahlatıcı bir etkisi var ve rahat nefes alınması konusunda kesinlikle işe yarıyor diyebilirim. Sonuç olarak önerebileceğim bir ürün.
Not:Bu bir reklam değildir.