Ana içeriğe atla

Pınar Mermer / Yavaş Ebeveynlik
Kendimi bulduğum bir kitap oldu 'Yavaş Ebeveynlik'.
Nedenini kısaca açıklayayım; kişilik olarak hiçbir zaman aceleci olmayan, rahat bir insanımdır. Bunun faydasını en çok da kızım görüyor diyebilirim. Baskı, stres yapmayıp, olayları akışına bırakan bir felsefem var kendimce.
İşte bu kitap tam da bunu öneriyor. Çocuklarınızla geçirdiğiniz zamanın tadını çıkarın.
İşim var, hemen yemek yesin, hemen uyusun deyip çocuklarınıza baskı yapmayın.
Acele etmeyin ! yemeğin tadını çıkararak yavaş yesin çocuğunuz, sizin ninnilerinizi dinleyip yavaş yavaş dalsın uykuya...
Çocuğunuzla beraber sizde yavaşlayın, hayatın tadını çıkarın.
Zaten zaman hızla akıp gidiyor. Bir de siz acele etmeyin...

Yavaş Ebeveynlik kitabından birkaç bölüm;

Başkasının gözlerinden istenip istenmediğimi, sevilip sevilmediğimi sorgulamak yerine, kendime ve çocuğuma şefkat ve ilgi göstermeye ihtiyacım var.
....
Sevme ve hissedebilme kapasitemizi öyle küçültmüşüz ki ayakta kalabilmek için. Ayaktayız elbet ama içimiz boş... Çocuklarımıza da geçiriyoruz o iç karatan, insanı yutuverecekmiş gibi gelen boşluk hissimizi.
....
''Çocukların bizim yönetimimize ihtiyacı var.'' Onları birer birey olarak kabul edememek bence en önemli zorluğumuz.
Onlar bizden farklı ihtiyaçları olan, farklı tercihleri olan insanlar. Bizim uzantımız değiller ! Ebeveyn olmak yönetmek değil , incelemek demek.
....
Çocukları bazen kendi haline bırakmak gerekiyor. Bazen ekran olmadan, oyuncakları ve arkadaşlarıyla oyun oynayarak zaman geçirmelerini sağlamaya çalışmak, çocuğa sevgi göstermenin yolunun ona bir şeyler almaktan geçmediğini anlamak...
....
Yavaş olmanın yolu sürekli dahil olmaya çalışmamaktan, biraz uzaktan izleyebilmekten geçiyor. Kaygımız bizi sürekli kontrol etmeye itiyor.

Okuduğunuz gibi birçok güzel bilgi, yaşanmışlık yer alıyor kitapta. Okunması gereken bir kitap, onun için yakın bir zamanda bu kitabı sizlerden birinle paylaşmak istiyorum.
Daha doğrusu okuduğum kitapların hepsini zamanı gelince sizlere hediye edeceğim.

Çocuklarımızla stressiz, yavaş ve mutlu hayatlar diliyorum...


Yorumlar

 1. bu kitabı bende okudum hakkaten cok da güzel anlatıyor ama uygulayabilene tabi hepimiz kosturma icindeyiz cocuklarımızada boyle yaklasıyoruz malesef :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gülşah Hanım, kitaptakileri birebir uygulayabilmek tabi ki zor. Bence bu rahat davranış kişiden kişiye de değişebiliyor. Her annenin / insanın sinirlendiği, sevindiği, sevmediği şeyler çok başka :) en önemlisi de 'sabrın sınırı'. Onu kontrol edebilse insanlar zaten her şey çok farklı ve güzel olabilir. Sevgiler...

   Sil
 2. merak ettim ben de kitabı =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yakında bu kitap da dahil iki kitap daha hediye edeceğim. Tabiki üçü de farklı kişilere gidecek :) takipte kalın...

   Sil
 3. Siz sakin olunca bebekte sakin oluyor,özellikle yemek ve uyku vakitlerinde..inatlaşıp sinirlenınce gergınlıgı anında hıssedıp tepki verıyorlar.Kıtabı okuduktan sonra fark ettıgım seyler olmustu bnmde.hatta bu aralar tekrar okusam ıyı olucak sanırım:)

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günlük süt ile yoğurt nasıl yapılır ?

Birçok yerde okuduğum ve gördüğüm kadarıyla günlük sütten yoğurt yapamayanların sayısı bir hayli fazla. Bende ilk denediğimde başarılı olamamıştım, sonra inat ettim ve tekrar denedim.
Meğerse birçok püf noktası varmış. Resimli olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.
 Yoğurt için, Sek günlük sütü tercih ettim

 Sütümüzü yoğurt için hazırlarken asla kaynatmıyoruz, Sütün sıcaklığı parmağımızı soktuğumuzda dayanabilecek ısıda olunca ocaktan alıyoruz. (Ilık ısıdan biraz daha sıcak)
Bir yemek kaşığı mayamızı küçük bir kâse de karıştırıyoruz. Burada dikkat edilmesi gerek nokta mayamız sulu yoğurt halinde değil koyu kıvamda olmalı. Mayalanacak sütümüzden azar azar mayamızın üzerine döküp kaynaşmasını sağlıyoruz. (4-5 kaşık kadar yeterli)
Sütü saracağımız örtünün üzerine koyuyoruz. Bunun nedeni mayayı döktüğümüzde bir yerden, başka bir yere taşırken sütümüzün çalkalanmaması.Mayamızı sütümüzün içine döküyoruz ve karıştırmıyoruz.Olduğu yerde tenceremizin kapağını kapatıp, üzerini de sıkıca örtüler ile ö…

Cold-Mix burun acıcı damla deneyimimiz

Reklamları çıktığından beri birçok kişinin merak ettiği, acaba işe yarıyor mu ? nasıl bir şey ? diye sorup soruşturduğu bir ürün oldu Cold-Mix

Geçtiğimiz günlerde de eşimin ve kızımın hastalanması nedeniyle aldık.
İçeriğinde mentol, reçine ve alkol bulundurmuyor, bu nedenle güvenilir bir ürün oldu benim için.
Bir damlası bile gayet etkili oluyor. Özellikle de her yere kokusu dağılmıyor, sadece damlattığınız yerde kokusunu alıyorsunuz.Cilde sürülmemesi konusunda dikkat edilmeli, sadece yastığa ve giysi üzerine bir kaç damla dökülmeli.Günde 3-4 defa kullanılabiliyor.

Ben hasta olmadığım halde denedim, ferahlatıcı bir etkisi var ve rahat nefes alınması konusunda kesinlikle işe yarıyor diyebilirim. Sonuç olarak önerebileceğim bir ürün.
Not:Bu bir reklam değildir.

Sürpriz Yumurtadan Müzik Aleti yapımı

Yapımı oldukça basit bir aktivite önerisi ile tekrar karşınızdayım. Yapacağımız müzik-ritim aletinin ismi marakas, bizim dilimizde ise çıkı çıkı :) Bu aleti yaparken ayrı, yaptıktan sonra ise ayrı eğlenebilirsiniz. Bir an önce çocuğunuzla güzel vakit geçirebilmeniz için, hemen malzemeleri yazıyorum.

Bir adet marakas yapımı için malzemelerimiz;


* 2 adet plastik kaşık
* 1 adet plastik sürpriz yumurta
* Bir tutam mercimek
* İnce bant
* Çeşitli süsler

Yapımı;
Mercimekleri, yumurtanın içerisine koyup kapatıyoruz. iki kaşığın arasına yumurtayı yerleştirip, kaşıkların bitiminden ve sapının en alt kısmından sıkı bir şekilde bantlıyoruz. Geri kaldı en keyifli işe yani süslemeye. Müzik aletinizin üzerine renkli etiketler yapıştırabilir, tuttuğunuz yerlere kurdele bağlayıp ses ile birlikte efektte verebilirsiniz.

İşte Marakas hazır, asıl eğlence şimdi başlıyor. ister eliniz de sallayarak, isterseniz de bir yere vurarak ritim eşliğinde çocuğunuzla bağıra bağıra şarkı söyleme zamanı :) Biz vurmak…