Ana içeriğe atla

Seyyar satıcıda çocuk güneş gözlüğü
Geçen günlerde eşimle dışarıda dolaşırken, güneş gözlüğü satan bir seyyar satıcıya rastladık. Yetişkinler için bile sayısız zararı olan bu kalitesiz gözlüklerin, çocuklara hitaben satılması beni hayli üzdü. Özellikle bunları çocuklarına alanları görünce üzüntüm daha da arttı.

Satıcının yanına gittim, fiyatını sordum cevap;
- 5tl ama daha pahalısı var, onlar 10tl dedi.

Gülsem mi ? Ağlasam mı ? bilemedim. Daha doğrusu ağlanacak halimize güldüm diyebilirim.
Bir gözlük alıp inceledim, plastikten yapıldığı belliydi ve üzerinde tamda tahmin ettiğim yazı vardı 'made in china' !
Çok alan var mı bunları ? Diye sorduğumda ise duyduğum cevap maalesef ki olumluydu.

Çocuğunuzun ilgisini çekmeyi başaran cicili bicili ama göz sağlığını bir o kadar bozucu gözlükleri almayın.
Israr edip ağladığında ise, bir şekilde nedenini anlatın ve çocuğunuza zarar vermeyecek kaliteli gözlüklerden alın.

Peki, çocuğumuza güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz ?Bu soruyu Florence Nighthingale Hastaneleri Göz Hastalıkları Doktoru Rıfat Rasier şöyle cevapladı;

Çocuklarda güneş gözlüğü, sadece gözü fazla ışıktan korumak için değil, zararlı ultraviyole ışınlarını önlemek için kullanılmalıdır. Çocuklarımızın güneş ışınlarından yararlanmasını tabii ki ihmal etmemeliyiz, ancak direkt olarak güneş ışığına bakılmamalıdır. Güneşe direkt bakıldığında, güneş gözlüklerinin de yeterince koruyucu olmayacağı unutulmamalıdır. Gözlerimizi güneşin zararlı etkilerinden korumak amacıyla güneşli havalarda, ışıktan rahatsız olmasak dahi, güneş gözlüğü kullanmak faydalıdır. Çocuklarımız için güneş gözlüklerini seçerken özellikle kaliteli camları seçmeliyiz ve ultraviyoleden koruyup korumadığına dikkat etmeliyiz

 Normalde karanlık ortamlarda göz bebeklerimiz büyür. Ve böylece daha çok ışık göz bebeklerimizden içeri sızar. Eğer % 100 ultraviyole koruyuculuğu olmayan bozuk camları çocuklarımıza taktırırsak gözün önünde karanlık bir ortam oluşacağından göz bebeklerigenişleyecektir. Ve koruyuculuk oranı düşük olan bu camlardan geçen UV ışınları göze zarar verecektir. Bu sebeple ultraviyole geçiren bozuk camları takmak göze zarar verecektir. Çocuklarımıza bu gözlükleri taktırmaktansa hiç güneş gözlüğü taktırmamak gözü daha çok koruyacaktır

 Bazı ülkelerde gözlüklerin koruyuculuklarıyla ilgili olarak sertifikalar vardır. Sizde gözlük satın alırken böyle bir sertifikanın olup olmadığını sorun. Eğer varsa bu sertifika da gözlüğün ultraviyole A ve B ışınlarını geçirip geçirmediği yazacaktır. İdeal bir güneş gözlüğü ultraviyole A ve B yi geçirmez ve ideal olarak %95-100 geçirmemelidir.

twitter @GozDoktoru_RR


Yorumlar

  1. Bu duyarsızlıktır bizim kalitemizi düşüren..ne olacak bir şeyi de olması gibi yapsak ne olur bir şeyi de doğru yapsak..kolaycı fırsatçı..bu mantık çok yanlış..seyyar satıcı da suçlu müşterileri de öyle..talep var ki üretilip satılıyor..

    Yorumlarda kelime doğrulama var arkadaşım yorum bırakmak zorlaşıyor bu yüzden özellikle mobil cihazlardan etkisiz hale getirmeni tavsiye ederim,hayırlı cumalar.

    YanıtlaSil
  2. Zaten Çin malları hayatımıza girdiğinden beri kalitesizleştik, önemli olan müşterinin bilinçli ve duyarlı olması.

    uyarı için teşekkürler, sanırım düzelttim. Hayırlı günler. Sevgiler.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günlük süt ile yoğurt nasıl yapılır ?

Birçok yerde okuduğum ve gördüğüm kadarıyla günlük sütten yoğurt yapamayanların sayısı bir hayli fazla. Bende ilk denediğimde başarılı olamamıştım, sonra inat ettim ve tekrar denedim.
Meğerse birçok püf noktası varmış. Resimli olarak sizlerle paylaşmak istiyorum.
 Yoğurt için, Sek günlük sütü tercih ettim

 Sütümüzü yoğurt için hazırlarken asla kaynatmıyoruz, Sütün sıcaklığı parmağımızı soktuğumuzda dayanabilecek ısıda olunca ocaktan alıyoruz. (Ilık ısıdan biraz daha sıcak)
Bir yemek kaşığı mayamızı küçük bir kâse de karıştırıyoruz. Burada dikkat edilmesi gerek nokta mayamız sulu yoğurt halinde değil koyu kıvamda olmalı. Mayalanacak sütümüzden azar azar mayamızın üzerine döküp kaynaşmasını sağlıyoruz. (4-5 kaşık kadar yeterli)
Sütü saracağımız örtünün üzerine koyuyoruz. Bunun nedeni mayayı döktüğümüzde bir yerden, başka bir yere taşırken sütümüzün çalkalanmaması.Mayamızı sütümüzün içine döküyoruz ve karıştırmıyoruz.Olduğu yerde tenceremizin kapağını kapatıp, üzerini de sıkıca örtüler ile ö…

Cold-Mix burun acıcı damla deneyimimiz

Reklamları çıktığından beri birçok kişinin merak ettiği, acaba işe yarıyor mu ? nasıl bir şey ? diye sorup soruşturduğu bir ürün oldu Cold-Mix

Geçtiğimiz günlerde de eşimin ve kızımın hastalanması nedeniyle aldık.
İçeriğinde mentol, reçine ve alkol bulundurmuyor, bu nedenle güvenilir bir ürün oldu benim için.
Bir damlası bile gayet etkili oluyor. Özellikle de her yere kokusu dağılmıyor, sadece damlattığınız yerde kokusunu alıyorsunuz.Cilde sürülmemesi konusunda dikkat edilmeli, sadece yastığa ve giysi üzerine bir kaç damla dökülmeli.Günde 3-4 defa kullanılabiliyor.

Ben hasta olmadığım halde denedim, ferahlatıcı bir etkisi var ve rahat nefes alınması konusunda kesinlikle işe yarıyor diyebilirim. Sonuç olarak önerebileceğim bir ürün.
Not:Bu bir reklam değildir.

Sürpriz Yumurtadan Müzik Aleti yapımı

Yapımı oldukça basit bir aktivite önerisi ile tekrar karşınızdayım. Yapacağımız müzik-ritim aletinin ismi marakas, bizim dilimizde ise çıkı çıkı :) Bu aleti yaparken ayrı, yaptıktan sonra ise ayrı eğlenebilirsiniz. Bir an önce çocuğunuzla güzel vakit geçirebilmeniz için, hemen malzemeleri yazıyorum.

Bir adet marakas yapımı için malzemelerimiz;


* 2 adet plastik kaşık
* 1 adet plastik sürpriz yumurta
* Bir tutam mercimek
* İnce bant
* Çeşitli süsler

Yapımı;
Mercimekleri, yumurtanın içerisine koyup kapatıyoruz. iki kaşığın arasına yumurtayı yerleştirip, kaşıkların bitiminden ve sapının en alt kısmından sıkı bir şekilde bantlıyoruz. Geri kaldı en keyifli işe yani süslemeye. Müzik aletinizin üzerine renkli etiketler yapıştırabilir, tuttuğunuz yerlere kurdele bağlayıp ses ile birlikte efektte verebilirsiniz.

İşte Marakas hazır, asıl eğlence şimdi başlıyor. ister eliniz de sallayarak, isterseniz de bir yere vurarak ritim eşliğinde çocuğunuzla bağıra bağıra şarkı söyleme zamanı :) Biz vurmak…